Poradniki

Półwysep Helski – najlepsze miejsce na surfing w Polsce

Plaże w Polsce – widok na Morze Bałtyckie

Zaczynasz przygodę z surfingiem i zastanawiasz się, gdzie stawiać pierwsze kroki w wodnych dyscyplinach sportowych? Nie musisz szukać daleko, ani wyjeżdżać za granicę do Portugalii, Hiszpanii czy na Hawaje. Bałtyk także ma wiele do zaoferowania! Najwięcej surferów w Polsce wybiera Mierzeję Helską. Chałupy, Jurata, Hel – w tych miejscach coraz prężniej działają ośrodki oferujące kursy surfingu i wypożyczanie sprzętu.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Windsurfing, wakeboarding, kitesurfing – który sport wodny wybrać?
  • Kitesurfing Hel – gdzie surfować w Polsce?
  • Surfowanie w Chałupach
  • Jurata – miejsce dla surferów
  • Co robić na Helu, gdy pogoda nie sprzyja surfowaniu?
Plaże w Polsce – widok na Morze Bałtyckie

Windsurfing, wakeboarding, kitesurfing Hel – który sport wybrać?

Surfowanie niejedno ma imię! Chcesz spróbować swoich sił w nauce surfingu? Opcji spędzania czasu z deską jest kilka, a do najpopularniejszych należą windsurfing, kitesurfing i wakeboarding. Czym te dyscypliny różnią się od siebie?

Windsurfing to sport wywodzący się ze słonecznej Kalifornii. Polega na utrzymywaniu się na wodzie na desce, do której przymocowany jest żagiel. Windsurferzy starają się opanować różnego rodzaju style, takie jak np. freeride, freestyle czy wave.

Kitesurfing – jak sama nazwa wskazuje – do surfowania wymaga latawca. Niezbędny jest też wiatr, dzięki któremu deska porusza się po wodzie. Kitesurfing uznawany jest za sport bardziej wymagający od windsurfingu – wymaga lepszej koordynacji i kontroli sprzętu.

Wakeboarding ma tę przewagę nad wyżej wymienionymi dyscyplinami, że nie wymaga wiatru. Sport ten łączy w sobie elementy nart wodnych, snowboardingu i surfingu. Zadaniem surfera jest utrzymywanie się na specjalnie wyprofilowanej desce, ciągniętej przez motorówkę. Wakeboarding przedstawia się jako jedną z łatwiejszych wodnych dyscyplin sportowych – uczą się go nawet kilkuletnie dzieci.

Kitesurfing Hel – gdzie surfować w Polsce?

Półwysep Helski nazywany jest mekką polskich surferów. Nie bez powodu! Na Hel zjeżdżają miłośnicy sportów wodnych z całego kraju. To tutaj mogą cieszyć się szczególnymi warunkami, jakie zapewnia ukształtowanie terenu.
Mierzeja Helska powstała na skutek działania prądów wodnych, które nagromadziły piasek z dna morza. Wybrzeże na Helu rozciąga się na długości około 30 kilometrów, a woda jest płytka nawet do 250 m od brzegu. Dno pokrywa drobny piasek – ostre kamienie nie przeszkadzają w zabawie. To wszystko sprawia, że Półwysep Helski jest atrakcyjny dla początkujących i nieco bardziej zaawansowanych surferów.
Dodatkowo na Helu powstaje coraz więcej infrastruktury dla amatorów sportów wodnych. Sezon zaczyna się już w maju i trwa do września. Co roku latem w Zatoce Puckiej odbywają się wyścigi surferów, m.in. Polish Surfing Challenge. Pojawiają się nowe wypożyczalnie sprzętu, kempingi i restauracje. Dostępny jest również duży wybór apartamentów – sprawdź apartamenty Hel i apartamenty Hel Centrum.

Kitesurfing w Chałupach

Surfowanie w Chałupach

Dużą popularnością cieszy się plaża w Chałupach. Surferów przyciąga nieduża zatoczka, płaska powierzchnia wody i jej płytki poziom. W Chałupach najwięcej osób pojawia się w wietrzne dni. Miłośników sportów wodnych do przyjazdu zachęca rozbudowana baza kempingowa, dzięki której na wyjeździe mogą spędzać czas blisko plaży i blisko natury.

Jurata – miejsce dla surferów

Nieco inne warunki oferuje Jurata. Poziom wody jest tutaj głębszy, przez co mniej osób decyduje się na surfing i spoty są mniej zatłoczone. Niedaleko brzegu znajdują się dwie pozostałe po drugiej wojnie światowej torpedownie – w tym miejscu przy zachodnim wietrze powstają nieduże fale. Takie warunki sprzyjają osobom, które chcą po raz pierwszy spróbować swoich sił w wykonywaniu akrobacji na desce.

Z kolei po wypłynięciu z Juraty w kierunku Helu, w stronę otwartego morza, jest szansa na wyższe fale, które pozwalają rozwinąć skrzydła bardziej doświadczonym surferom.

W Juracie można zatrzymać się w apartamentach Jurata lub w Błękitnej Lagunie.

Co robić na Helu, gdy pogoda nie sprzyja surfowaniu?

Aura nie zachęca do spędzania czasu na morzu? Jeszcze nic straconego! Półwysep Helski jest pełen interesujących miejsc, w których można ciekawie spędzić czas.

  • Jeśli akurat nie ma wiatru, warto zajrzeć do helskiego fokarium. Możesz zatrzymać się w jego pobliżu w apartamentach Foka.
  • Na listę miejsc do zobaczenia polecamy wpisać także latarnię morską na Helu.
  • Miłośnikom historii spodoba się Muzeum Obrony Wybrzeża, w którym można obejrzeć wiele eksponatów związanych z militariami okresu drugiej wojny światowej.
  • Warto zajrzeć do miejsc poświęconych tematom związanym z morzem: na Helu działa np. Muzeum Rybołóstwa i Dom Morświna.
  • Pomysł na aktywne spędzanie czasu to wycieczka rowerowa wzdłuż Bałtyku, np. trasą R10.

Planujesz wypróbować swoje siły w surfingu nad Bałtykiem?
Zatrzymaj się w apartamentach nad morzem z oferty Sun and Snow.
Dogodna lokalizacja pozwoli Ci zaoszczędzić czas spędzony na dojazdach na plażę – a to oznacza więcej czasu na surfowanie!