Poradniki

Łatwe trasy w Tatrach idealne na wiosenne wycieczki

Łatwe trasy – Tatry z widokiem na skalne szczyty

Wiosna już w rozkwicie, dni są coraz dłuższe, a i pogoda zachęca do górskich wędrówek. Nie jesteś specjalistą w temacie trekkingu, ale chcesz zabrać rodzinę na Podhale? Szukasz łatwych tras w Tatrach, które sprawdzą się dla początkujących i na rodzinne wycieczki, a jednocześnie obfitują we wspaniałe widoki? Przeczytaj nasz poradnik i zaplanuj wspaniały wyjazd!

Co znajdziesz w artykule:

  • Jakie doliny zaliczają się do łatwych tras w Tatrach?
  • Jakie tatrzańskie szczyty zdobędzie nawet początkujący wędrowiec?
  • Dlaczego warto odwiedzić Morskie Oko i Dolinę Pięciu Stawów?
Łatwe trasy – Tatry z widokiem na skalne szczyty

Tatry: trasy dla początkujących po najpiękniejszych dolinach

Chociaż Tatry kojarzą się ze strzelistymi szczytami i ostrymi graniami, to przecież wcale nie trzeba ich zdobywać i zakładać, że poczuć ducha tych gór można tylko na najtrudniejszych trasach. Wręcz przeciwnie – Tatrzański Park Narodowy to także proste szlaki w Tatrach, które dostępne są dla każdego: starszych i schorowanych osób, turystów o przeciętnej kondycji, małych dzieci i wszystkich tych, którzy nie chcą się przemęczać.

Na pierwsze spacery warto więc zaplanować sobie wizytę nie na szczytach, ale w dolinach. Nie bój się, że przez to ominą Cię zachwycające widoki. To często jedne z najbardziej malowniczych miejsc, obfitujące w zachwyty nad pięknem tatrzańskiej przyrody – i również dlatego zawsze wielu w nich turystów. Na pierwszy ogień sprawdzą się te najpopularniejsze, do których bez problemu dostaniesz się samochodem albo busikiem z apartamentów Zakopane (na przykład świetnie ocenianych przez gości apartamentów Zakopane Lipki Park):

  • Dolina Kościeliska – szlak w jedną stronę liczy sobie ok. 6 km i zaczyna się w Kirach, niedaleko komfortowych apartamentów Kościelisko Residence. To jedna z krótkich tras, Tatry są tu jednak wyjątkowo malownicze: z pewnością zachwycą Cię formy skalne w postaci turni, bram skalnych, jaskiń i urwistych zboczy. Przez całą drogę spacerowiczom towarzyszy szmer Potoku Kościeliskiego. Warto zatrzymać się na Polanie Pisanej i odetchnąć, napawając się widokiem na okalające ją szczyty. Proste trasy w Tatrach zazwyczaj prowadzą do schronisk. Nie inaczej jest tym razem, szlak kończy się bowiem w schronisku Ornak. Jeśli będziesz mieć ochotę na dalszą wędrówkę, w kolejną godzinę dotrzesz stąd nad Smreczyński Staw.
  • Dolina Chochołowska – to kolejny łatwy szlak w Tatrach. Liczy sobie 7 km w jedną stronę i słynie przede wszystkim z zachwycającej polany krokusów, które kwitną tutaj wczesną wiosną. Ale i później – na przykład w tracie majówki w górach – trzeba ją odwiedzić. W trakcie spaceru można obserwować pasterskie szałasy (a może nawet napotkać wypas owiec i spróbować lokalnego oscypka), odwiedzić drewnianą kaplicę pw. św. Jana Chrzciciela – pamiątkę po serialu „Janosik” – i oczywiście podziwiać panoramę Tatr m.in. na Czerwone Wierchy. Na końcu szlak odbija w stronę Jaskini Mroźnej, którą można zwiedzić za dodatkową opłatą.
  • Hala Gąsienicowa – trasa z Kuźnic do schroniska Murowaniec wynosi ok. 5 km i zaliczana jest do najpiękniejszych krótkich szlaków w Tatrach. Prowadzi przez niewielki szczyt Boczań i Przełęcz między Kopami. W nagrodę za trud spaceru otrzymasz panoramę z widokiem na Kościelec, Świnicę, Kozi Wierch i Żółtą Turnię. Warto wybrać się kolejne 1,5 km do Czarnego Stawu Gąsienicowego – przepięknego jeziora polodowcowego i przed powrotem do apartamentu w górach obejść je wokół.

Łatwe szczyty w Tatrach do zdobycia dla każdego

Proste szlaki w Tatrach to nie tylko te po dolinach. Bez trudu znajdziesz też drogowskazy prowadzące na stosunkowo łatwe do zdobycia szczyty. Pierwszy z nich to Nosal, który wznosi się na wysokość 1206 m n.p.m. Zielony szlak ma swój początek w Murowanicy i wymaga nieco więcej wysiłku, wciąż jednak jest w zasięgu początkującego piechura. Przygotuj się jednak na marsz po skałach i pojedyncze strome podejścia, które kończą się zapierającym dech w piersiach widokiem na mecie. Wycieczkę można wydłużyć na kilka sposobów. Pierwszy to zejście przez Nosalową Przełęcz i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki, gdzie dodatkową atrakcją może być wizyta w Ośrodku czynnej ochrony płazów i gadów i przejście utworzoną tam ścieżką dydaktyczną. Drugi to przejście przez wspomniane już Halę Gąsienicową i Czarny Staw.

Innym szczytem, który świetnie sprawdzi się jako cel rodzinnej wycieczki, jest Sarnia Skała. Odległość z apartamentów Centrum ulokowanych w samym sercu Zakopanego wynosi zaledwie 6 km. Początek trasy znajduje się na Drodze pod Reglami i przebiega przez Dolinę Białego, prowadzi początkowo wzdłuż potoku, a potem przez las. Ten łatwy szlak w Tatrach kończy się stosunkowo stromym podejściem po skałach, ale warto podjąć ten trud, by ze szczytu popatrzeć na Giewont, Tatry Bielskie i całe Zakopane. Drogę powrotną polecamy wyznaczyć sobie przez Dolinę Strążyską i zahaczyć o wodospad Siklawica, gdzie woda opada niemal pionowo z wysokości 23 m.

Turyści, którzy chcieliby odwiedzić jakiś Tatrzański wierch, ale bardzo słabo oceniają swoją kondycję albo nie mają czasu na całodzienną wędrówkę, mogą skorzystać z najprostszej drogi dostania się na górę: kolejki. W ten sposób można zdobyć najczęściej odwiedzany szczyt polskich Tatr, Kasprowy Wierch, a następnie zaplanować spacer po okolicy i zejście do Doliny Gąsienicowej. Dzięki Polskim Kolejom Linowym wjedziesz także na Gubałówkę. Na turystów czeka tam taras widokowy z wygodnymi ławeczkami, a także bary, restauracje, park linowy i stragany z pamiątkami. Jeśli lubisz klimat Krupówek i inne tego typu atrakcje Zakopanego, także tutaj Ci się spodoba.

Proste trasy w Tatrach – Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów

Podczas pobytu na Podhalu nie sposób pominąć wizyty nad pięknymi jeziorami. Trasa na Morskie Oko to bardzo popularny i łatwy szlak w Tatrach. Prowadzi z Palenicy Białczańskiej asfaltem, a jego przejście zajmuje około 2 godzin, dzięki czemu jest dostępny także dla osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z dziećmi w wózkach. W połowie drogi warto zatrzymać się przy Wodogrzmotach Mickiewicza, czyli zespole wodospadów umieszczonych na potoku Roztoka. Samo Morskie Oko położone jest na wysokości 1395 m n.p.m., ma wodę w zielonym kolorze, a o jego wyjątkowości świadczy też fakt, że w 2014 roku zostało uznane przez The Wall Street Journal za jedno z pięciu najpiękniejszych jezior świata.

Najłatwiejsza trasa do Doliny Pięciu Stawów zaczyna się w tym samym miejscu i początkowo prowadzi tą samą drogą, co na Morskie Oko. W okolicy Wodogrzmotów odbija w stronę malowniczej Doliny Roztoki. Biegnie przez las, potem przez kosodrzewinę, a następnie kamiennymi schodami w pobliżu Siklawy – największego wodospadu w Tatrach. Szlak wychodzi naprzeciw pierwszego z jezior – Wielkiego Stawu (najgłębszego i najdłuższego jeziora w tych górach) i prowadzi obok Małego Stawu i Przedniego Stawu do schroniska. Nie zapominaj jednak o podejściu do pozostałych: Zadniego, Czarnego, a także szóstego – Wolego Oka, które jest jeziorem okresowym.

Oba miejsca można też odwiedzić w ciągu jednego dnia – wycieczka zaczyna się i kończy w Palenicy Białczańskiej i zajmuje ok. 6 godzin. Weź jednak pod uwagę, że droga z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów to już trudniejszy szlak dla sprawnych osób. Jest kamienisty, w dużej mierze prowadzi pod górę, a jego najtrudniejszy fragment to Żleb Żandarmerii. Idzie się wówczas zboczem z przepaścią po prawej stronie, uwaga jest więc wskazana.

Planujesz wycieczkę do Zakopanego? Nawet jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z górami, w Tatrach znajdziesz trasy idealne dla siebie. Zadbaj też o to, aby po powrocie ze szlaku porządnie się zregenerować. Najlepsze warunki do tego znajdziesz w apartamentach Sun & Snow!