Miasta

Świnoujście – atrakcje turystyczne „krainy 44 wysp”

Atrakcje Świnoujścia: widok z lotu ptaka na Stawa Młyny – wiatrak na końcu falochronu

Punkt wysunięty najbardziej na północny zachód w Polsce, położony już przy samej granicy z Niemcami – Świnoujście. Atrakcje turystyczne w tym mieście i okolicach ściągają mnóstwo turystów z kraju i zagranicy, i to przez cały rok. Są to m.in. słynny wiatrak Stawa Młyny, Woliński Park Narodowy czy też niezwykle szeroka plaża Świnoujście. Co zobaczyć, zwiedzając to miasto, by w pełni wykorzystać jego potencjał?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • Jakie są atrakcje-symbole Świnoujścia
  • Co jeszcze warto zobaczyć w mieście?
  • Jakie są w Świnoujściu atrakcje dla dzieci?
  • Co warto zobaczyć w okolicach miasta?
  • Jakie są atrakcje po niemieckiej stronie granicy w okolicy Świnoujścia
Atrakcje Świnoujścia: widok z lotu ptaka na Stawa Młyny – wiatrak na końcu falochronu

Atrakcje Świnoujście: symbole miasta

Po tym, jak zabukujesz apartamenty Świnoujście, koniecznie zaplanuj zwiedzanie miasta, tak aby nie pominąć żadnej z wielu atrakcji. Zacznijmy od głównego jego znaku rozpoznawczego, czyli malowniczego wiatraka Stawa Młyny, który wznosi się na końcu Falochronu Zachodniego. Zrobienie jego zdjęcia to zdecydowane must have osób zwiedzających Świnoujście. Ponieważ Stawa Młyny znajduje się u wejścia do portu, być może uda Ci się upolować jego fotkę na tle przepływających obok efektownych statków czy jachtów.

Tuż obok rozciąga się wspaniała plaża Świnoujście. Złocisty piasek zachęca do spacerów, zabaw i morskich szaleństw. Kąpieliska są zazwyczaj dość płytkie, co docenią rodzice z małymi dziećmi. Warto wiedzieć, że w granicach Świnoujścia znajduje się aż 10 kilometrów plaż, które w niektórych miejscach są szerokie nawet na 70 metrów. Co więcej, zostały one wyróżnione „Błękitną Flagą” – certyfikatem przyznawanym w uznaniu dla ich czystości i bezpieczeństwa. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem!

Wspomniany wcześniej port w Świnoujściu to kolejny symbol miasta. Wraz ze szczecińskim stanowi jeden z największych zespołów portowych na Wybrzeżu. Znajduje się on nad Zatoką Pomorską, w cieśninie Świny. Wydzielony jest z niego Port Wojenny Świnoujście, w którym zlokalizowana jest baza logistyczna Marynarki Wojennej.

Inną charakterystyczną atrakcją w Świnoujściu są… wyspy! Nie bez powodu bowiem miasto to jest nazywane „krainą 44 wysp”. Trzy z nich są zamieszkane: Uznam (tam znajduje się centrum administracyjne Świnoujścia), Wolin i Karsibór. Aby więc dostać się np. z Wolina na Uznam, należy się przeprawić promem – co dla wielu osób (w tym dzieci) stanowi nie lada atrakcję! Warto wiedzieć, że połączenie to jest darmowe.

Świnoujście – co warto zobaczyć w mieście?

Koniecznym punktem zwiedzania Świnoujścia są promenady. W mieście znajdują się dwa tego typu deptaki. Promenada nad Świną prowadzi wzdłuż rzeki, w głąb miasta. Można z niej podziwiać zabudowę portową oraz wyprawić się w rejs statkiem. Z kolei Promenada Nadmorska ciągnie się wzdłuż linii brzegowej przez kilka kilometrów. Znajdziesz tu jednak nie tylko typowe dla nadmorskich miejscowości sklepiki z pamiątkami, kafejki czy restauracje. Wzdłuż promenady stoją bowiem zabytkowe pensjonaty i sanatoria, które cieszą oko ciekawą, XIX-wieczną architekturą. Jeśli chcesz znaleźć nocleg w okolicy, skorzystaj z bogatej oferty apartamentów Świnoujście Promenada. Jeżeli zaś zależy Ci na miejscu bezpośrednio koło plaży, możesz się zdecydować na pokoje z widokiem na morze w obiekcie Plaża Świnoujście.

Z deptaka warto też zboczyć, by zobaczyć muszlę koncertową w Świnoujściu, którą wzniesiono jeszcze w 1926 roku. Odbywają się tam koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Kilka kroków dalej zobaczysz amfiteatr miejski, w którym organizowanych jest mnóstwo wydarzeń artystycznych (m.in. Festiwal FAMA czy Letni Festiwal Operowy).

Ważnym przystankiem podczas zwiedzania miasta są też fortyfikacje zwane Twierdzą w Świnoujściu. Ich historia ma swe źródła jeszcze w XVII wieku. Obejmują one Forty: Zachodni, Anioła i Gerharda. Wszystkie są otwarte dla turystów. Warto się wybrać na ich zwiedzanie, by zobaczyć ciekawą pruską architekturę obronną, poznać historię Twierdzy i zobaczyć historyczne eksponaty. Wyprawa ta z pewnością spodoba się i dorosłym, i dzieciom!

Świnoujście – atrakcje dla dzieci

A skoro o najmłodszych mowa… Jakie szczególne atrakcje dla dzieci Świnoujście może jeszcze zaoferować? Doskonałym miejscem do spacerów i zabawy jest z pewnością cały zabytkowy Park Zdrojowy. To właśnie na jego terenie znajdują się wspomniane forty. Park ma aż 40 hektarów i stanowi jedno z ulubionych miejsc zarówno mieszkańców, jak i turystów czy kuracjuszy. Można tam podziwiać bardzo wiele gatunków drzew, krzewów i kwiatów. W parku znajdują się także dwa place zabaw dla dzieci oraz kilka fontann. W centralnej części zlokalizowane są ciekawe kamienne rzeźby – w tym znany Smok Telesfor. Jeśli chcesz mieć blisko do parku, polecamy Ci wynajem apartamentów w SPA Casa Marina.

Dzieciom z pewnością spodoba się też wizyta w latarni morskiej w Świnoujściu. Należy ona do najwyższych tego typu obiektów na całym świecie (a w basenie Morza Bałtyckiego pozostaje najwyższa – ma 67,7 m). Wieża została wzniesiona z cegły ceramicznej w połowie XIX wieku. Obecnie jest dostępna do zwiedzania przez cały rok. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na okolice. Uwaga: żeby się na niego dostać, należy pokonać 308 stopni!

Innym punktem, z którego można podziwiać okoliczny krajobraz, jest Wieża Nawigacyjna (dawna Stawa Galeriowa). Jest zlokalizowana przy samej plaży. Na okrągłą galerię znajdującą się na jej szczycie prowadzą kręcone schody – ale jest ich już znacznie mnie niż w wypadku latarni morskiej. Jeśli więc wybieracie się na podniebny spacer z mniejszymi dziećmi, warto zacząć od wieży nawigacyjnej, by sprawdzić ich wytrzymałość.

Inne popularne miejsce na Mierzei Helskiej to plaża w Chałupach. Jest niewielka, ale należy do najbardziej znanych na wybrzeżu. To właśnie tutaj w sezonie zjeżdżają miłośnicy sportów wodnych i… amatorzy opalania topless. Przy plaży nudystów w Chałupach, o której śpiewał Zbigniew Wodecki, znajduje się nawet niewielki mural upamiętniający artystę. Na cyplu nie brakuje także miejsc kempingowych dla tych, którzy chcą tutaj przyjechać na wakacje kamperem czy spędzić noc w namiocie. Pod tym względem na Twoją uwagę zasługują plaże w Juracie, Jastarni i Kuźnicy. Wszystkie mają delikatny piasek, są szerokie i zachęcają do odpoczynku na łonie natury. A jeżeli wolisz nocleg w komfortowych warunkach, postaw np. na apartamenty Jurata.

Atrakcje: Świnoujście i okolice – Woliński Park Narodowy

Jedną z ważniejszych atrakcji w Świnoujściu i okolicach jest Woliński Park Narodowy. Bez problemu możesz się tu dostać także wtedy, kiedy wynajmujesz apartamenty Międzyzdroje. Park ten to wyjątkowy teren, pełen urokliwych, wręcz magicznych miejsc. Punkty widokowe na Gosaniu i Kawczej Górze roztoczą przed Tobą widok na okolice. W krajobrazie dominują tu klify (w tym najwyższy klif w Polsce). Teren porośnięty jest gęstymi lasami, pośród których gdzieniegdzie zlokalizowane są jeziora (m.in. polodowcowe Warnowskie, Czajcze czy Rabiąż, a także sztuczne Jezioro Turkusowe o niesamowitym kolorze, utworzone w dawnej kopalni kredy).

Atrakcje Świnoujścia i okolicy – Jezioro Turkusowe w Wolińskim Parku Narodowym

Ciekawym punktem na mapie Wolińskiego Parku Narodowego jest Zagroda Pokazowa Żubrów. Zwierzęta te mają tam do dyspozycji aż 20 hektarów. Można je podziwiać ze specjalnych tarasów widokowych. To jednak niejedyne ciekawe zwierzęta, które napotkasz w Wolińskim Parku Narodowym. Jest on bowiem siedliskiem bardzo wielu okazów zwierząt, szczególnie ptaków. Symbol parku stanowi orzeł bielik. Na terenie tym występują też np. wodniczka czy muchołówka mała. Ze ssaków leśnych żyjących w granicach parku można wymienić jelenie, sarny, dziki, lisy, kuny, jenoty i wiele, wiele innych. To miejsce, którego zwiedzania z pewnością nie można sobie odpuścić!

Omawiając atrakcje okolic Świnoujścia, nie można też nie wspomnieć o słynnej trasie rowerowej R10. To część europejskiej trasy EuroVelo 10. Polski odcinek wiedzie właśnie ze Świnoujścia aż po Hel. Jeśli chcesz się z nim zmierzyć, koniecznie zabukuj po drodze noclegi nad morzem, wraz z ostatnim na trasie przystankiem – apartamentami Hel. Ze Świnoujścia biegnie także Szlak Nadmorski, prowadzący do Żarnowca.

Świnoujście – atrakcje po niemieckiej stronie granicy

Jak już wspomnieliśmy, Świnoujście zlokalizowane jest tuż przy granicy z Niemcami. Jeżeli np. masz nocleg w Apartamentach Cesarskich, od najbliższego przejścia granicznego dzielą Cię jedynie niecałe 2 km! Będąc w Świnoujściu, koniecznie wybierz się zatem także na wyprawę do naszych zachodnich sąsiadów. Rzut beretem stąd znajdują się tzw. Cesarskie Kąpieliska, zlokalizowane w miejscowościach: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin (obecnie połączone w jedną gminę – o nazwie Ostseebad/Seebad Heringsdorf). To wyjątkowe uzdrowiska, z niezwykle malowniczą, bogato zdobioną, eklektyczną architekturą. Plaże są tam szerokie i pełne komfortowych koszy plażowych, które pozwalają się osłonić przed wiatrem lub nadmiernym słońcem.

Wartą uwagi atrakcją w okolicy Świnoujścia jest też Oceanarium w Stralsund. Jest to bardzo popularne miejsce wśród zwiedzających z całej Europy. Zobaczysz tam liczne wystawy multimedialne, które mają na celu popularyzować wiedzę o morzach i oceanach. W oceanarium znajduje się prawie 40 akwariów z rozmaitymi gatunkami morskich zwierząt oraz roślin. Z pewnością niezapomniane wrażenie wyniosą stamtąd zwiedzający w każdym wieku!

Warto także odwiedzić znajdującą się niedaleko Świnoujścia Farmę Motyli w Trassenheide. W otoczeniu egzotycznych roślin latają tam tropikalne motyle. Niektóre mają naprawdę zaskakująco duże rozmiary lub niezwykłe kształty skrzydeł, a wszystkie bez wyjątku – zachwycają zwiedzających swymi barwami. Jeśli planujesz wybrać się w to miejsce, mamy dla Ciebie ważną wskazówkę: w środku jest bardzo gorąco, więc odpowiednio dobierz ubranie!

Jak widzisz, atrakcji w Świnoujściu i okolicy jest co niemiara. Dobrze zaplanuj, co chcesz zwiedzać, i wykorzystaj bogactwo możliwości, jakie oferuje to piękne miasto. Jedno jest pewne: w Świnoujściu nie będziesz się nudzić – bardziej prawdopodobne jest to, że wyjeżdżając, obiecasz sobie, iż musisz jeszcze tu wrócić!