Wielkanoc na Mazurach – dlaczego warto spędzić święta wielkanocne w Krainie Tysiąca Jezior?

Polska Kraina Tysiąca Jezior cieszy się popularnością wśród turystów, którzy tłumnie przyjeżdżają latem do kurortów na Mazurach. Jednak region ten zapewnia przyjezdnym wiele atrakcji również i w pozostałych miesiącach roku. Możesz zaplanować między innymi pobyt na Mazurach w czasie Wielkanocy, by w otoczeniu gęstych lasów i pięknych jezior móc się zrelaksować. Zobacz, dlaczego warto wybrać się tam na Święta Wielkanocne?
Święta Wielkanocne na Mazurach
W każdym regionie Polski zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi mogą mieć nieco inny charakter. Tradycyjnie na Mazurach Wielkanoc trwała niegdyś 3 dni. W Wielki Piątek palono najstarszy krzyż we wsi, a młodzi chłopcy biegali z drewnianymi klekotkami, oznajmiając dzień żałoby. mieszkańcy biczowali nogi gałązkami tarniny, na znak ran zadawanych Chrystusowi. W Wielką Sobotę święcono wodę i ogień w kościele, a chłopcy chodzili po domach, śpiewając pieśń „Któryś za nas cierpiał rany”. Izby w domach były skrapiane wodą święconą.
Natomiast pierwszego świątecznego dnia, w dzień Wielkanocy, o świcie chodzono do płynącej na wschód wody, aby się w niej obmyć. Miało to leczyć choroby i zapewnić dobre zdrowie przez kolejne 12 miesięcy. O wschodzie słońca ludzie uczestniczyli w mszy rezurekcyjnej. Zasiadano do wspólnego, rodzinnego śniadania. Chowano w różnych miejscach domu i ogrodu podarki od Zajączka, które szukały dzieci. W Poniedziałek Wielkanocny, zamiast śmigusa-dyngusa, na Mazurach praktykowano chodzenie „po smaganiu”. Polegało to na uderzaniu w drzwi domów zazielenionymi gałązkami wierzby lub jałowca – na szczęście.
Wiele tradycji obchodzenia Wielkanocy na Mazurach dla mieszkańców innych części Polski jest czymś niespotykanym. Wyjazd na święta do Krainy Tysiąca Jezior umożliwi Ci lepsze poznanie takich zwyczajów.
Oferty wielkanocne pobytów na Mazurach
Jeśli interesuje Cię możliwość wyjazdu na święta Wielkiej Nocy na Mazury, zarezerwuj odpowiednie miejsca noclegowe. Możesz zdecydować się na wybór apartamentów w Giżycku, tuż obok jeziora Kisajno, w sąsiedztwie Stanicy Wodnej Stranda. Takie pokoje oferuje obiekt Stranda przy ul. Pierkunowo 38. Alternatywę w Giżycku stanowić mogą apartamenty w Róży Wiatrów, gdzie możesz przyjechać także z psem.
Rodzinna Wielkanoc na Mazurach z dziećmi
Apartamenty na Mazurach w wielu przypadkach przystosowane są do wizyt gości przyjeżdżających z pociechami. Możesz więc wypożyczyć łóżeczko turystyczne i krzesełko do karmienia. Dla starszych dzieci atrakcją będą obiekty noclegowe np. z placem zabaw, jak apartamenty w Karwicy – w Zapach Lasu – Naturalne Spa pod adresem Karwica 30C. Dodatkowo zapewniony jest tam dostęp m.in. do wanienki. Obiekt zachęca do skorzystania z oferty wypożyczalni Mazury Adventure, która oferuje m.in. rowery i przyczepki dla dzieci.
Imprezy wielkanocne – Mazury
Wyjazd na Wielkanoc na Mazury może być okazją, by zorganizować imprezę rodzinną czy z grupą znajomych. Możecie zaplanować przywiezienie smakołyków na miejsce albo zamówić catering lub wybrać się do lokalnej restauracji, by skosztować nieco innych przysmaków typowych dla kuchni mazurskiej.
Wielkanoc z dziećmi – Mazury
Jeśli planujesz krótki pobyt na Mazurach z dziećmi, możesz na wzór dawnych tradycji świątecznych tego regionu pochować w apartamencie czy w jego bezpośrednim otoczeniu prezenty od Zajączka. Ich poszukiwanie będzie prawdziwą frajdą dla najmłodszych. Przygotuj mapę i zorganizuj rodzinne szukanie podarków.
Wielkanoc nad jeziorem – Mazury
Niezapomnianą Wielkanoc nad jeziorem spędzisz w ciszy i spokoju, jeśli zdecydujesz się na rezerwację apartamentów w Pasymiu, nad jeziorem, w uroczym zakątku Mazur. Osada Zamkowa położona pomiędzy trzema jeziorami: Kalwą, Gromem i Leleskim czeka na gości. Domki możesz wynająć także w innych lokalizacjach tego regionu, np. dobry wyborem będą apartamenty w Trękusie – Sielska Stodoła, oferująca przyjezdnym dostęp do sauny.