Miasta

Zakopane – top 20 atrakcji, które musisz zobaczyć

Zakopane – widok na Krupówki

Stolica polskich Tatr, serce Podhala i jedno z najpopularniejszych miast Małopolski — Zakopane od lat chętnie odwiedzają liczni turyści poszukujący najlepszych atrakcji. Przyciąga ich bliskość gór, piękno tatrzańskiej przyrody i góralski folklor. Fanom śnieżnego szusowania zimowa stolica Polski oferuje także zaplecze narciarskie. Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź, co warto zobaczyć w Zakopanem, jakie atrakcje turystyczne znajdziesz w okolicach miasta i gdzie najlepiej zarezerwować apartamenty w Zakopanem.

Co znajdziesz w artykule:

  • Atrakcje w Zakopanem dla dorosłych i dla dzieci
  • Zabytki w stylu zakopiańskim
  • Warte zobaczenia miejsca w okolicy Zakopanego
Zakopane – widok na Krupówki

Polecane atrakcje w Zakopanem — co zobaczyć w mieście?

Po przyjeździe do Zakopanego wielu turystów pierwsze kroki kieruje w stronę Krupówek. Najsłynniejszy deptak w samym centrum Zakopanego przyciąga licznymi restauracjami, kawiarniami i sklepikami z pamiątkami. To tutaj najłatwiej spotkać kultowego zakopiańskiego misia, z którym można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jeśli nie chcecie tracić czasu na poruszanie się po mieście, warto zarezerwować apartamenty w centrum.

Przy Krupówkach znajduje się także Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Dwór Tatrzański, czy Neoromański kościół parafialny pw. Świętej Rodziny. Blisko Krupówek, przy ul. Staszica, stoi dom do góry nogami w Zakopanem — popularna i zaskakująca atrakcja dla dzieci i dorosłych.

By obejrzeć Zakopane z góry, wybierzcie się na Gubałówkę (1123 m n.p.m.). Dolna stacja kolejki linowo-terenowej znajduje się nieopodal Krupówek. Przejazd na szczyt zajmuje ok. 3,5 minuty, można też pójść piechotą szlakiem turystycznym wzdłuż torów kolejki — spacer trwa około godziny. Z grzbietu Gubałówki rozciągają się malownicze widoki — w kierunku południowym można podziwiać panoramę Zakopanego i Tatr, m.in. Czerwonych Wierchów, Giewontu i Kasprowego Wierchu. Z kolei przechadzając się grzbietem Gubałówki na zachód (w stronę Butorowego Wierchu) możecie cieszyć się widokiem na Babią Górę, pasmo Policy i Gorce.

W odległości ok. 900 m od górnej stacji kolejki na Gubałówkę znajduje się stacja wyciągu krzesełkowego Polany Szmoszkowej. To tutaj zlokalizowane są jedne z najpopularniejszych stoków narciarskich w Zakopanem — trasa ma długość 1291 m. Latem warto odwiedzić basen termalny zlokalizowany przy dolnej stacji kompleksu.

Obowiązkową atrakcją Zakopanego dla fanów skoków narciarskich jest Wielka Krokiew. Skocznia znajduje się ok. 2,5 km na zachód od Krupówek. Można dojechać do niej w kilka minut samochodem lub komunikacją miejską.

Turyści poszukujący wartych uwagi budowli sakralnych, powinni zwrócić uwagę na Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Świątynia ta została wzniesiona jako votum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II, ranionego w zamachu 13 maja 1981 roku.

Wśród ciekawych miejsc w Zakopanem można wymienić dodatkowo nieco oddaloną od centrum papugarnię Egzotyczne Zakopane. To największe tego typu miejsce w Małopolsce, atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zwiedzający wchodzą do wolier z ptakami i karmią je z ręki — warto wybrać się z dziećmi np. gdy pada deszcz.

Jeśli chcecie zatrzymać się poza ścisłym centrum Zakopanego i nadal mieć blisko do wymienionych atrakcji, wybierzcie Zakopane Lipki Park lub Apartamenty Pardałówka.

Atrakcje i ciekawe miejsca w góralskim klimacie — styl zakopiański

Miłośnicy folkloru z pewnością docenią zabytki w stylu zakopiańskim, zapoczątkowanym w latach 90 XIX wieku. Przechadzając się uliczkami Zakopanego, znajdziecie prawdziwe architektoniczne perełki. W miejscach tych możecie poszerzyć swoją wiedzę nie tylko na temat historii miasta, ale też artystów związanych z Zakopanem.

Warto zobaczyć willę „Kolibę”, czyli pierwszy dom wybudowany w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Wśród innych atrakcji turystycznych w Zakopanem na uwagę zasługuje także Willa „Witkiewiczówka”, zwana również willą Witkacego. Stanisław Ignacy Witkiewicz mieszkał i pracował w niej w latach 1931–1939. Po drugiej wojnie światowej w willi działał Związek Historyków Sztuki, który w budynku stworzył dom pracy twórczej. Obecnie „Witkiewiczówka” jest własnością prywatną.

Inne budowle w stylu zakopiańskim, które warto zwiedzić, to zakopiańskie muzea. Należy do nich m.in. Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, zwane również willą „Harenda”. Placówka ulokowana na zboczach Gubałówki przybliża zwiedzającym życiorys i twórczość poety i artysty okresu Młodej Polski. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma to z kolei działająca w Zakopanem filia Muzeum Narodowego w Krakowie. W miejscu tym na zainteresowanych czeka wystawa poświęcona słynnemu polskiemu kompozytorowi. Odbywają się tutaj także cykliczne kameralne koncerty.

Tatry i Zakopane — poznaj atrakcje Tatrzańskiego Parku Narodowego

Jeśli poczujecie przesyt miastem, wybierzcie się w okolice Zakopanego. Piękno Tatr odkryjecie w czasie wypraw górskimi szlakami. Jednym z najsłynniejszych kierunków jest oczywiście malowniczo położone u stóp Mięguszowieckich Szczytów jezioro Morskie Oko, dokąd można pójść pieszo lub pojechać bryczką.

Górskie szlaki prowadzą wycieczkowiczów także do Doliny Chochołowskiej. Największym powodzeniem cieszy się ona na wiosnę, kiedy można podziwiać przepięknie kwitnące krokusy. Warto wiedzieć, że to jedno z nielicznych miejsc na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, do którego można wejść z psem. Niedaleko doliny znajdują się Termy Chochołowskie — atrakcja dla miłośników kąpieli leczniczych oraz miejsce wodnych zabaw dla dzieci.

Do atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów odwiedzających Zakopane i okolice zalicza się także Dolina Kościeliska. Idąc szlakiem wzdłuż doliny, można obejrzeć szałasy używane przy wypasie owiec i spróbować lokalnych specjałów z owczego mleka: oscypków, żętycy i bundzu. Na zmęczonych pieszych czekają ławeczki i stoliki, przy których można zjeść posiłek w otoczeniu bajecznych widoków.

Dla amatorów wymagającej wspinaczki celem wycieczek w Tatrach Wysokich jest szlak Orlej Perci oraz najwyższy szczyt polskich Tatr, czyli Rysy. Turyści chętnie wybierają się także na Giewont — szczyt z charakterystycznym, widocznym z daleka krzyżem, położony w grzbiecie Tatr Zachodnich, pomiędzy Doliną Kościeliską a Doliną Małej Łąki. Osoby, które wolą uniknąć wspinaczki, mogą zaplanować wypad na Kasprowy Wierch i skorzystać z kolejki linowej.

Najlepsze atrakcje w Zakopanem

Zakopane ma do zaoferowania wiele interesujących miejsc — to nie tylko zimowe miasto ze stokiem narciarskim. Zarówno dzieci jak i dorośli — każdy znajdzie coś dla siebie o każdej porze roku. W Zakopanem nie zabraknie pomysłów na spędzenie czasu w piękną pogodę i w deszczowe dni.

Zarezerwuj już teraz nocleg w górach i ciesz się wypoczynkiem w otoczeniu pięknej przyrody. Zobacz też, jakie inne miejsca warto zobaczyć w Małopolsce.